V okviru projekta Rastem s knjigo smo v četrtek, 9. oktobra 2023, obiskali Knjižnico Makse Samsa v Ilirski Bistrici.

Prijazne knjižničarke so nas najprej popeljale po prostorih knjižnice in nam razkazale njene oddelke. Sledila je predstavitev Makse Samsa, pesnice z naprednimi idejami in ljubeznijo do slovenskega jezika, ki je prvo zbirko pesmi objavila leta 1943. Matična knjižnica v Ilirski Bistrici si je ponosno nadela njeno ime leta 1985.

Izvedeli smo nekaj tudi o zgodovini knjižnice in delu knjižničark, posebno smo bili navdušeni nad dragocenima izdajama Slave vojvodine Kranjske in Biblije. Knjižnica hrani tudi stare razglednice krajev iz bistrške občine.

Kot knjižničarji smo se preizkusili tudi sami, preverili smo, kako se znajdemo s cobissom in ali znamo samostojno poiskati knjižnično gradivo po policah.

Na koncu je vsak od nas prejel v dar knjigo. Že res, da smo se rodili v digitalni dobi, a še vedno knjiga ostaja tista, ki nas notranje bogati ter razširja obzorja našega sveta in duha.

Poslovimo se s kratko pesmico Makse Samsa

Noč. Jasnina

Noč. Jasnina. Oster mraz.
Od zapada veter brije.
Na posteljo mi v obraz
skozi okno zvezda sije.

Foto: Jakob Marn, arhiv Knjižnice Makse Samsa

(Visited 64 times, 1 visits today)