Dan pred slovenskim kulturnim praznikom smo se na šoli spomnili na našega velikega poeta Prešerna. Nato smo sodelovali pri kvizu, ki je bil posvečenem znanim slovenskim kulturnim ustvarjalcem in hkrati jubilantom. Med drugim smo podrobneje spoznali Neco Falk. Rodila se je 19. 6. 1950 v Mariboru in je slovenska pevka zabavne glasbe, ukvarja pa se tudi s slikarstvom in fotografiranjem. Iz šolskih klopi nam je najbolj znana po glasbeni izvedbi Mačka Murija. Tone Partljič, ki se je rodil 5. 8. 1940 v Mariboru, je slovenski pisatelj, dramatik, predmetni učitelj, scenarist, politik in komediograf. Učenci smo ga spoznali v literarnih delih Slišal sem, kako trava raste ter Hotel sem prijeti sonce, v katerih govori o svojem otroštvu. Niko Grafenauer se je rodil 5. 12. 1940 v Ljubljani. Znan je kot pesnik, kritik, esejist, urednik, literarni zgodovinar in prevajalec. V vrtcu in šoli smo spoznali njegovo otroško poezijo (Pedenjped, Nebotičniki, sedite idr.). Neža Maurer je slavistka, pesnica, pisateljica, novinarka, publicistka, urednica in pedagoginja. Rodila se je 22. 12. 1930 v Podvinu pri Povzeli. Učence je pošteno prestrašila s pesmijo Strah. France Bevk se je rodil 17. 9. 1890 v Zakojci in umrl 17. 9. 1970 v Ljubljani. Bil je pisatelj, pesnik, dramatik, prevajalec, urednik in politik, učenci pa smo ga spoznali ob branju mladinske povesti z naslovom Lukec in njegov škorec. Njegova fotografija visi na steni učilnice številka 3. Dr. France Prešeren, ki se je rodil 3. 12. 1800 v Vrbi na Gorenjskem, velja za največjega slovenskega pesnika. Napisal je tudi našo himno (7. kitica Zdravljice). Zapisan je bil v Zlato knjigo kot odličen učenec. Pisal je sonete in romance, danes pa ga na kovancu za 2 evra nosimo v denarnicah.

Lana, 7.r