Knjižnica
- Predstavitev
- Knjižnični red
- Knjižnična informacijska znanja
- Učbeniški sklad in delovni zvezki
- Bralna značka in domače branje
- Projekti knjižnice
- Zanimive povezave
Šolska knjižnica je za uporabnike odprta po urniku objavljenem na vratih razen v primeru drugih obveznosti knjižničarke. Urnik v šolskem letu 2024/25 je:
Ponedeljek |
9:00 – 14:00 |
Petek |
7:30 – 12:30 |
Knjižnica je urejena po sistemu prostega pristopa, kar pomeni, da lahko učenci sami brskajo po knjižnih policah in iščejo želeno gradivo. Izbirajo lahko med ok. 3000 enotami knjižnega gradiva. Sposodijo si lahko knjige za bralno značko in domače branje, našli pa bodo tudi veliko zanimivega branja za razvedrilo in prosti čas. Za pripravo seminarskih nalog in govornih nastopov imajo na voljo strokovno literaturo za mladino.
Šolska knjižnica OŠ Pregarje je polnopravna članica sistema COBISS. Informacije o zalogi gradiva v šolski knjižnici lahko uporabniki preverijo s pomočjo iskalnika COBISS+ (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search?db=osrmb).
Uporabniki šolske knjižnice so vsi zaposleni ter učenci od 1. do 9. razreda, ki z vstopom v šolo avtomatsko postanejo člani knjižnice. Navajajo se na samostojno uporabo knjižnice, pri čemer je poudarek na vzgoji za knjigo in motivaciji za branje ter poslušanje. Uporabniki knjižnico obiskujejo posamezno v času njene odprtosti ali pa skupinsko v okviru Knjižničnih informacijskih znanj.
Naloge in cilji šolske knjižnice so:
- uvajanje učencev v svet knjižničnega gradiva in širjenje literarnega obzorja,
- spodbujanje branja ter dvigovanje bralne kulture učencev,
- učenje samostojnega iskanja in rabe informacij iz gradiva,
- spodbujanje razvoja kritičnega mišljenja in problemskega učenja,
- posodabljanje in dopolnjevanje knjižničnega gradiva,
- povečevanje izposoje knjižničnega gradiva,
- vključevanje različnih oblik in metod dela s knjižničnim gradivom,
- vzpostavljanje pozitivnega odnosa do šolske knjižnice,
- navajanje učencev na knjižnični red.
Telefonska številka: 05 789 60 04
Šolska knjižničarka: Doris Fabjančič Primc; e-pošta: doris.fabjancic-primc@os-pregarje.si
KNJIŽNIČNI RED ŠOLSKE KNJIŽNICE
Knjižnični red šolske knjižnice je objavljen v knjižnici na vidnem mestu in so ga dolžni upoštevati vsi uporabniki knjižnice.
ČLANSTVO
Člani šolske knjižnice so vsi učenci šole in zaposleni v šoli ter vrtcu. Vsak učenec postane član knjižnice ob vstopu v šolo. Uporabniki knjižnice so dolžni upoštevati knjižnični red.
ČAS ODPRTOSTI
Knjižnica je za izposojo odprta po urniku, objavljenem na vratih knjižnice, razen v času zasedenosti knjižničarke zaradi drugih obveznosti.
IZPOSOJA KNJIŽNIČNEGA GRADIVA
Knjižno gradivo se izposoja za 14 dni. Možno ga je enkrat podaljšati razen knjig za domače branje in različna tekmovanja – te se ne podajšujejo.
Poučno referenčno gradivo (leksikoni, slovarji, enciklopedije, priročniki, atlasi) uporabniki uporabljajo le v knjižnici ali pri pouku in se ne izposoja na dom.
Serijskih publikacij (revije, časopisi) si uporabniki ne izposojajo, lahko jih prebirajo v knjižnici.
Uporabnik v določenem roku gradivo vrne, sicer si dodatnega gradiva ne more izposoditi.
Izposojenega gradiva ni dovoljeno izposojati dalje drugim uporabnikom.
Učenci si med poletnimi počitnicami ne izposojajo gradiva.
Zamudnine za izposojeno gradivo ne zaračunavamo.
Rezervacij gradiva ni.
IZGUBA ALI POŠKODBA GRADIVA
Poškodovanega gradiva član ne popravlja sam, ampak knjižničarko obvesti o poškodbi. Za poškodovano gradivo, ki se ga se ne da več popraviti z enostavnimi postopki v šolski knjižnici, član prinese novo identično gradivo.
Izgubljeno gradivo član nadomesti z novim identičnim gradivom ali z gradivom enake vsebinske in cenovne vrednosti.
NAPOTKI ZA OBISKOVALCE KNJIŽNICE
Knjižnica je prostor, kjer učenec pridobiva znanja za vseživljenjsko učenje. Pri tem so mu v pomoč knjige, s katerimi poišče podatke, ki jih potrebuje pri šolskem delu. Učenec lahko v knjižnici najde miren kotiček za učenje ter prebiranje knjig in revij. V knjižnici velja spoštljiv odnos do vseh obiskovalcev. Uporabljamo jo v tišini. V njej veljajo pravila šolskega hišnega reda in pravila obnašanja. Uporabnik, ki ne upošteva pravil, mora knjižnico zapustiti.
PRAVILA OBNAŠANJA V KNJIŽNICI
Česa v knjižnici NE počnem? | Kaj pa v knjižnici LAHKO počnem? |
SE NE LOVIM IN SKRIVAM. | IŠČEM VIRE IN LITERATURO. |
NE JEM IN NE PIJEM. | PIŠEM REFERATE, SEMINARSKE NALOGE. |
NE VPIJEM. | BEREM KNJIGE IN REVIJE. |
NE TEKAM PO KNJIŽNICI. | NAJDEM SVOJ MIR. |
NE HODIM PO SEDEŽIH. | SE UČIM. |
NE PREKLINJAM. | PIŠEM DOMAČO NALOGO. |
SE NE PRETEPAM. | SE POTIHO POGOVARJAM S PRIJATELJI. |
NE TRGAM IN UNIČUJEM KNJIG. | REŠUJEM KNJIŽNE UGANKE. |
NE ZAMENJUJEM KNJIG MED POLICAMI. | BOGATIM SVOJ BESEDNI ZAKLAD. |
NE UPORABLJAM MOBILNEGA TELEFONA. | SE IGRAM NAMIZNE IGRE. |
SE NE NORČUJEM IZ MLAJŠIH. | POMAGAM MLAJŠIM UČENCEM. |
Učni načrt za devetletno šolo vključuje tudi knjižnična informacijska znanja (KIZ), kjer učenci spoznajo knjižnico in njene informacijske vire, poizvedujejo in raziskujejo, berejo, poslušajo, gledajo ter uporabljajo računalniške in komunikacijske tehnologije za pridobivanje in uporabo informacij. Cilji in vsebine knjižničnih informacijskih znanj (KIZ) izhajajo iz temeljnih ciljev vzgojno-izobraževalnega dela. Knjižničarka načrtuje vsebine in cilje KIZ za posamezen razred v letni pripravi.
Temeljni cilj izobraževanja v knjižnici je informacijska pismenost, ki se uresničuje ob povezavi različnih predmetnih področij s šolsko knjižnico. Vsebine in cilji tematskih sklopov knjižničnih informacijskih znanj zajemajo obdobje od 1. do 9. razreda osnovne šole, sklopi pa se postopoma nadgrajujejo. Knjižnična informacijska znanja načrtuje in izvaja knjižničarka skupaj z razrednim učiteljem ali učiteljem posameznega predmetnega področja. Njihovemu izvajanju so namenjene po štiri pedagoške ure letno, kar pomeni 36 pedagoških ur v devetih letih šolanja.
Splošni cilji knjižničnih informacijskih znanj
Učenci:
v knjižnici pridobivajo znanja, spretnosti in navade za vseživljenjsko izobraževanje,
- se navajajo na knjižnično okolje in vzdušje knjižničnega prostora
- zavzemajo pozitiven odnos do knjižnice in gradiva s posebnim poudarkom na vzgoji za knjigo, motivaciji za branje in estetskem doživljanju,
- z uporabo knjižničnega gradiva in drugih informacijskih virov spoznavajo probleme in se učijo učinkovitih strategij njihovega reševanja.
- razvijajo različne spretnosti in sposobnosti, npr. komunikacijske, informacijske, raziskovalne,
- spoznajo knjižnični fond – knjižno in neknjižno gradivo – in druge informacijske vire v šolski knjižnici,
- se seznanijo z bibliografskimi podatki knjižničnega gradiva, ki ga znajo identificirati,
- spoznajo primarne in sekundarne informacijske vire in jih znajo uporabljati za tekoče informiranje,
- znajo uporabljati globalno informacijsko omrežje kot orodje za iskanje podatkov in kritično vrednotenje informacij,
- spoznajo pojem citat, citiranje in referenca za potrebe raziskovalnega in projektnega dela.
Šola razpolaga z učbeniškim skladom, v katerega so vključeni vsi potrebni učbeniki za posamezen razred. Učbeniški sklad je za vse učence od 1. do 9. razreda brezplačen. Učenci morajo ob izteku šolskega leta izposojene učbenike vrniti. Za izgubljene ali poškodovane učbenike plačajo ustrezno odškodnino.
Skrbnik učbeniškega sklada poskrbi tudi za nabavo oz. naročilo delovnih zvezkov od 1. do 3. razreda, ki so za učence brezplačni. Delovni zvezki za učence od 4. do 9. razreda niso uvrščeni v šolski učbeniški sklad, zato jih starši kupite sami.
Seznam šolskih potrebščin je na voljo na povezavi: OS Pregarje_solske potrebscine_2024-2025
Bralna značka je slovenski bralni projekt, ki mlade spodbuja k branju in dviga bralno kulturo mladih. Učenci od 1. do 3. razreda opravljajo bralno značko pri učiteljici Danici Benigar, od 4. do 9. razreda pa pri učiteljici Tanji Šuštar. Učenci od 4. do 9. razreda imajo objavljen priporočilni seznam knjig za bralno značko. Sezname za domače branje dobite pri učiteljicah.
V knjižnici so učencem na voljo knjige za domače branje, bralno značko in angleško bralno značko. Zalogo knjižnega gradiva šolske knjižnice OŠ Pregarje preverite v spletnem iskalniku COBISS+ (https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search?db=osrmb).
Bralni seznami po razredih:
BRALNA ZNAČKA (4. RAZRED)
BRALNA ZNAČKA (5. RAZRED)
BRALNA ZNAČKA (6. RAZRED)
BRALNA ZNAČKA (7. RAZRED)
BRALNA ZNAČKA (8. RAZRED)
BRALNA ZNAČKA (9. RAZRED)
NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA je nacionalni projekt, ki spodbuja bralno kulturo in razvoj bralne pismenosti v Sloveniji. Letošnji projekt je povezan s temo branja v javnem prostoru. S tem želimo branje pripeljati izza zidov domačih domov in knjižnic v prostore, kjer je branje manj prisotno, da bi na ta način pomen branja, predvsem branja za užitek, približali ljudem. V sklopu projekta bosta knjižničarka in šolska svetovalna delavka organizirali kulturni dan – dan branja, v katerem bomo z različnimi dejavnostmi obeležili mesec skupnega branja.
RASTEM S KNJIGO – SODELOVANJE S SPLOŠNO KNJIŽNICO je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture, s katerim skušamo osnovnošolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic. V sodelovanju s Knjižnico Makse Samsa Ilirska Bistrica se učenci 7. razreda seznanijo s projektom ter delovanjem splošne knjižnice. V dar prejmejo tudi knjigo – v tem šolskem letu je bila za sedmošolce izbrana knjiga z naslovom Sposojena babica Štefi.
NOČ BRANJA: Za učence, ki so opravili bralno značko je predvidena izvedba Noči branja.
Iskalnik COBISS+: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/search?db=osrmb
Digitalna knjižnica Slovenije (dlib): https://www.dlib.si
Knjižnica Makse Samsa Ilirska Bistrica: https://www.knjiznica-ilb.si
Bralna značka – priporočilnica knjig: https://www.bralnaznacka.si/sl/priporocene-knjige/
Dobre knjige: https://www.dobreknjige.si
Knjigometer: https://www.mklj.si/pionirska/knjigometer/
Družinska pismenost: https://druzina.pismen.si
Kamra – digitalizirana kulturna dediščina: https://www.kamra.si
Slovarji za slovenski jezik Fran: https://fran.si
Večjezični slovarji Franja: https://www.franja.eu
Portal Franček: https://www.franček.si/grade_selection?target=%2F
Amebis – pregibanje besed: https://besana.amebis.si/pregibanje/
Aplikacija KOBI e-bralnik: https://kobiapp.io/sl/kobi-ebralnik/
Aplikacija Lahkonočnice: https://www.lahkonocnice.si
Podcast pravljice: https://www.rtvslo.si/radio/podkasti/lahko-noc-otroci/54
Podcast radijske igre: https://www.rtvslo.si/radio/podkasti/rio-radijska-igra-za-otroke/173250372
Podcast Arsovo domače branje: https://www.rtvslo.si/radio/podkasti/arsovo-domace-branje/173251530
IME
Osnovna šola
Rudija Mahniča – Brkinca Pregarje
NASLOV
Pregarje 18
6243 Obrov
E-POŠTA
TELEFON
05 789 60 03
kontakti
SVET. SLUŽBA
☎ 05 789 60 04
KUHINJA
☎ 05 789 60 06
RAVNATELJICA
☎ 05 789 60 03
VRTEC
☎ 05 789 60 05
KNJIŽNICA
☎ 05 789 60 04
TAJNIŠTVO
☎ 05 789 51 60